Motto: „Učíme dopravní výchovu, abyste nedostávali pokuty! “

CENTRUM SEMAFOR se zaměřuje na dopravní výchovu a s ní spojené volnočasové aktivity pro děti i nejširší veřejnost z Olomouce i okolí. Centrum odpovídá svou programovou orientací dnešním potřebám dopravní výchovy při přípravě dětí na pohyb v provozu na pozemních komunikacích v rolích cyklisty a chodce. Během školního roku, v měsících Březen-Červen a Září-Říjen zde probíhá dopravní výchova pro ZŠ a MŠ, převážně pak pro žáky 4.- 5. tříd ZŠ.

Dětské dopravní hřiště, v jehož areálu se nynější centrum nachází, funguje po rekonstrukci od března 2008. Bohužel dnes už poptávce škol zdaleka nestačí kapacitně.

Dopravní výchova žáků základních škol v centru spočívá jednak v teoretické výuce základních pravidel provozu na pozemních komunikacích pro cyklisty i pro chodce, ale hlavně v praktickém procvičování těchto pravidel, ve zdokonalování motorických dovedností, nutných pro bezpečnou jízdu na kole a zejména v získávání správných návyků pro provoz na pozemních komunikacích. Toto platí, ve zjednodušené formě a v menším rozsahu, také pro žáky mateřských a speciálních škol. Dále v centru každoročně probíhá Dopravní soutěž mladých cyklistů – oblastní (nebo okresní) kolo pro základní školy, školní družiny a speciální školy.

Od r. 2009 centrum organizuje (v posledních letech formou příměstského tábora) o prázdninách populární „Prázdninovou školu dopravní výchovy“, kterou každý rok zcela zdarma absolvuje cca 150 dětí. Zcela specifickou (a velmi efektivní) formou dopravní výchovy jsou akce pro veřejnost, vyžadující pohybovou aktivitu a zaměřené hlavně na rodiny s dětmi, v duchu hesla „Nejlepším instruktorem dopravní výchovy je vlastní rodič“.

 

Teta Pavlína

 

Dopravní výchovu na dětských dopravních hřištích je možné považovat, vedle dopravní výchovy v rodině, za nejefektivnější formu dopravní výchovy, která přispívá k relativně uspokojivé situaci ve vývoji statistik dopravních nehod zaviněných dětmi a zejména k výchově budoucích řidičů, což je celospolečensky žádoucí, s ohledem na neutěšený přístup českých řidičů, pokud jde o kázeň a ohleduplnost v silničním provozu.


Centrum Semafor, to je...

950 metrů

asfaltových cest na našem dopravním hřišti

37 kol

a 19 parádních koloběžek v naší on-line půjčovně

32 000 návštěvníků

našich báječných akcí za loňský rok

1 handbike

pro vozíčkáře

Řekli / napsali o nás

V době neustále narůstající dopravy hraje výchova důležitou roli. Nezastupitelnou úlohu v našem regionu má v této oblasti Centrum Semafor a jsem rád, že se naši strážníci na řadě jeho aktivit pravidelně podílí.

Mgr. Pavel Skalický
ředitel Městské policie Olomouc

Můj syn Tomáš (12) navštěvuje Centrum Semafor pravidelně. Jezdí na šlapací káře jako divý, ale při tom si na čerstvém vzduchu jaksi mimochodem osvojuje pravidla silničního provozu. Jsem tomu rád :-)

Lukáš Galvas
obránce HC Olomouc

Jako trenér velmi dobře vím, jaký význam má „příprava“, ať už jde o trénink fotbalisty nebo o dopravní výchovu budoucího řidiče. Proto s mými třemi vnuky rádi a často navštěvujeme Centrum Semafor.

Petr Uličný
fotbalový trenér SK SIGMA Olomouc

Centrum Semafor perfektně naplňuje Komenského slogan: “Škola hrou“. Dcera Lucie to tady má od malička moc ráda a vždy se výborně pobaví i něco nového naučí. Jen tak dál!

Marek Zahradníček
herec a moderátor
sdílet sdílet sdílet